Úvod01861 INFOModernizácia obecnej knižnice v Beluši napreduje

Modernizácia obecnej knižnice v Beluši napreduje

Obecná knižnica sa minulý rok v decembri otvorila po komplexnej rekonštrukcií, kedy sa vymenili povrchy, okná, osvetlenie i nábytok. Na schodoch pribudol schodolez, odstránili sa prahy a s priestormi sa prepojili bezbariérové toalety. Zmenila sa aj dispozícia knižnice, kedy vznikla samostatná multifunkčná spoločenská miestnosť, pracovná časť a detský kút. Tento rok vo februári sa osadili rolety, aby umožnili reguláciu svetla, chránili interiér pred nadmerným vyhrievaním a umožnili premietanie filmov.

V marci tohto roka knižnica otvorila rozmanité komunitné kluby, z ktorých sa ujal najmä inkluzívny, čitateľský a herecký klub. Okrem kníh v knižnici nájdete výstavu fotografií, prác žiakov umeleckej školy a sôch, ktoré sa pravidelne menia. Na konci júna sa odohrali prvé premietania hranej filmovej tvorby a na jeseň sa plánujú divadelné predstavenia pre deti. Knižnica sa snaží spolupracovať s miestnymi vzdelávacími inštitúciami a pripravuje na jeseň vzdelávacie prednášky pre rodičov a pedagógov.

Hlavnú myšlienku predstavuje recyklácia starého nábytku, ktorý vďaka prečalúneniu získal moderný a praktický dizajn. 10 kresiel a 12 taburetiek z pôvodného mobiliáru tak dostalo šancu na druhý život v novom limetkovom a staroružovom odtieni, ktoré korešpondujú so zeleno-ružovým logom knižnice. Okrem toho pribudol vozík na knihy, rôzne stupienky a schodíky, lavice na prezúvanie, vysoké stoličky, prenosná látková knižnica a podložky na sedenie. Všetky uvedené časti sa snažia z zjednodušiť pobyt v knižnici bežným návštevníkom, ale aj znevýhodneným skupinám obyvateľstva. V prvom rade však vytvárajú podmienky na spoločenské aktivity v knižnici.

 „Snažíme sa verejnosti ukázať, že knižnica nemusí byť len o knihách. Skôr ju vnímame ako priestor na stretávanie sa a vymieňanie si názorov a vedomostí. Knižnica chce byť miestom pre zábavu a vzdelanie, ktoré nás bude posúvať v osobnom rozvoji a pomôže nám zregenerovať mozog aj dušu.“ reagovala knihovníčka Petra Martišová.

 

zdroj: TS 

Najnovšie príspevky

Zdieľaj...

Mohlo by sa vám páčiť...