Úvod01861 INFOKnižnica v Beluši je doplnená o nové tituly

Knižnica v Beluši je doplnená o nové tituly

*tlačová správa

Dotácia na nákup kníh do Obecnej knižnice v Beluši poteší najmä náročnejšieho čitateľa.

Obec Beluša sa v roku 2022 zapojila do výzvy Fondu na podporu umenia (FPU) o získanie dotácie na nákup knižničného fondu do obecnej knižnice. Projekt „Tam, kde to dýcha knihami“ sa zameriaval najmä na nákup náučnej, odbornej, detskej literatúry a beletrie.

Obec bola v projekte úspešná a získala dotáciu vo výške 1 200 € s povinným 10%- ným spolufinancovaním obce. Spolu nakúpila 98 titulov, ktoré ulahodia aj náročnejšiemu čitateľovi a podnietia ho k návšteve obecnej knižnice.

Nakoľko z financií na nákup kníh z obecného rozpočtu v hodnote cca 1 000 € sa dopĺňa knižničný fond najmä bestsellerovou, populárnou literatúrou, túto dotáciu chcela obec využiť najmä na doplnenie zoznamu kníh o tituly, ktoré potešia náročnejšieho čitateľa aj s vyhraneným vkusom, záujmom. Tematicky sú knihy zaradené ako populárno náučné, historické, cestopisné, rozhovory, poézia a aforizmy, beletria venujúca sa aktuálnym spoločenským témam- klimatické zmeny, drogy, rozpad v spoločnosti, liberalizmus vo svete, témam, ktoré učia ľudí kriticky myslieť, memoáre, životopisy, knihy venujúce sa literárnej vede, spoločenským a politickým vedám. Čitateľ sa môže dozvedieť napr. niečo o stredovekej kuchyni, o zaujímavých tajomstvách prírody, o remeslách, cechoch a manufaktúrach na území Slovenska. Zaujmú biografie Leonarda da Vinciho, či módneho klanu Gucci. O spojení Joža Ráža a Elánu pojednáva novinka Borisa Filana. Vďaka beletrii od Julie Caplin sa čitateľ dostane napr. na pláž v Chorvátsku či do cukrárne v Paríži. Trilógia Kolonisti pojednáva o osudoch slovenských a moravských kolonistov na území južného Slovenska naprieč udalosťami 20. storočia. Vďaka novinkám si môže čitateľ pripomenúť nezameniteľnú osobnosť Milana Lasicu.

Asi tretinu z nových titulov tvoria knižky pre detského čitateľa od skorého veku až po teenagera. Detská literatúra najčastejšie podlieha opotrebovaniu a rýchlemu obehu, preto je potrebné jej fond neustále obnovovať a lákať deti do knižnice stále novými a novými titulmi. Podnecuje sa tým v nich vzťah ku knihám, k čítaniu, k požičaným veciam. Detský čitateľ sa poteší z dvojjazyčných anglicko-slovenských príbehov o Sherlockovi, o kozmonautoch, dinosauroch, dozvie sa nové veci vďaka sérii troch titulov Kto rastie…., naladí sa najkrajšie sviatky vďaka kúzelnému Vianočnému mystériu, deti i rodičov pohladia diela so slovenskými klasickými rozprávkami, SLOVENSKOpédia priblíži našu krajinu aj najmenším.

„Knižnica by mala byť miestom, kde si vyberie nielen nenáročný čitateľ, ale aj študent, vyberavý čitateľ, či ten, ktorý nad knihou rád rozmýšľa a v ktorom posolstvo knihy zanecháva hlbšiu stopu. V zozname zakúpených kníh sú na prvý pohľad tituly, ktoré znejú náročne, neznámo, ale po začítaní sa do obsahu vzbudia záujem, zvedavosť. A o tom má byť ponuka knižnice- nájsť si v nej také tituly, ktoré si bežne do domácej knižnice človek nekúpi, ale láka ho to prečítať si aj niečo iné, “ objasňuje Mgr. Jana Huliačková zo sekretariátu starostu obce Beluša dôvody výberu zakúpených titulov (aj s ohľadom na dodržanie jednej z podmienok zmluvy, a tou je nákup min. 20% kníh vydaných s podporou FPU).

Najnovšie príspevky

Zdieľaj...

Mohlo by sa vám páčiť...