Úvod01861 INFOJednosmerná komunikácia a spomaľovač spôsobili komplikácie

Jednosmerná komunikácia a spomaľovač spôsobili komplikácie

V uplynulých dňoch došlo k úprave dopravného značenia na ulici Štúrova v Beluši. Dôvodom bolo zintenzívnenie dopravy v okolí novovybudovanej bytovky. Zmeny dopravného značenia boli zrealizované v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Považskej Bystrici podľa platných vyhlášok Slovenskej republiky o dopravnom značení.
Dôvody zmeny komunikácie na jednosmernú vysvetľuje starosta obce Ján Prekop: „Výstavba novej bytovky ovplyvní vždy dopravu. Už dlhodobo bojujeme s vozidlami zaparkovanými na chodníku pri Materskej škole, ktoré bránia plynulému prechodu detí a komplikujú dopravnú situáciu v okolí. Rozhodli sme sa v jednom kroku zvýšiť bezpečnosť detí a cyklistov a zároveň navýšiť počet parkovacích miest pre motoristov.“

Od Zdravotného strediska Beluša smerom k Materskej škole sa Štúrova ulica mení na jednosmernú.

Na ulici obec zrealizovala umiestnenie spomaľovacieho prvku. Vozidlá smerujúce do Zdravotného strediska budú môcť vychádzať pôvodným spôsobom. Vozidlá prechádzajúce jednosmernou ulicou sa na hlavnú komunikáciu vrátia v smere jazdy okolo bytoviek so súpisnými číslami 2452, 2453 a 2454.

Zmena dopravného značenia pred Materskou školou Beluša umožnila vznik 22 parkovacích miest, a odstránila tak autá z paralelne vedúceho chodníka. Obyvatelia troch pôvodných bytových domov so súpisnými číslami 2452, 2453 a 2454 a jednej novej bytovky môžu domov vchádzať a vychádzať v oboch smeroch. Zabráni sa tak zaťažovaniu dopravy v jednosmernej časti ulice. Na ulici chce obec v budúcnosti okrem už umiestneného vybudovať ďalšie dva spomaľovacie prvky, ktoré by mali zaistiť zníženie rýchlosti prechádzajúcich vozidiel a zvýšiť bezpečnosť peších a cyklistov. Cyklistom je na jednosmernej komunikácií umožnený obojsmerný prechod.

Dodržiavanie rýchlosti 30 km/h upravuje aj značenie Zóna 30. V zahraničí sa týmto spôsobom už roky zefektívňuje doprava v okolí obytných zón. V protismere môže jazdiť výlučne cyklista a vozidlá sú nútené spomaliť. Zvyšuje sa tak bezpečnosť a znižuje hlučnosť a tranzitnosť motorovej dopravy. Vo všeobecnosti ma takýto krok potenciál skvalitniť podmienky života obyvateľov žijúcich a pôsobiacich v danej lokalite. Investícia vo výške cca 3.300 eur bola hradená z obecného rozpočtu.

„Veríme, že zmeny značenia ochránia najmä našich najmenších. Stále čakáme na vyhodnotenie projektu z eurofondov na vybudovanie nového parku, ktorý by do týchto miest prilákal viac seniorov a rodín s deťmi, ktorých sa snažíme chrániť. V budúcnosti by sme chceli z tejto časti spraviť reprezentatívnu oddychovú zónu. Taktiež chceme vybudovať pozdĺž plotov za novou bytovou jednotkou segregovaný cyklochodník pre cyklistov a chodcov a prepojiť centrum obce so sídliskom Ľudovíta Štúra,“ uzatvára tému novej jednosmernej cesty starosta Ján Prekop.

Nadšenie OcÚ Beluša z novej jednosmernej komunikácie, ako aj spomaľovacieho prvku narušili negatívne odozvy na sociálnych sieťach od nespokojných občanov Beluše.  Informácie o zmene na jednosmernú komunikáciu na ulici Štúrova pri Materskej škôlke  mnoho obyvateľov nezachytilo a tak nebolo výnimkou auto v protismere. Taktiež sa vo veľkej miere spomína aj spomaľovač na ktorom sa stalo zopár úrazov. Ako píšu občania na sociálnych sieťach ide o pád z bicykla, pád dieťaťa, či nevhodný spomaľovač. Obec Beluša na pripomienky odpovedá, že ich vzniknutá situácia mrzí, ale zároveň dodáva, že ide o spomaľovací prvok, ktorý je bezpečný pre chodcov, cyklistov a zároveň je bežne používaný vo viacerých obciach a mestách na celom Slovensku. 

A tak zostava záhadou, prečo na bežnom spomaľovacom prvku, používanom na celom Slovensku, práve obyvatelia Beluše ním nevedia prejsť a padajú na zem. 

fotto: zdroj FB prispievatelia komentárov. 

 

Najnovšie príspevky

Zdieľaj...

Mohlo by sa vám páčiť...