Úvod01861 INFODrahšia energia a menej svetla v uliciach Beluše

Drahšia energia a menej svetla v uliciach Beluše

Začiatok nového roka je vždy dôvod na oslavu a nové predsavzatia. Nový rok mal v Beluši o niečo trpkejšiu príchuť a to bez osláv Silvestra a ohňostroja.

Nový rok začala Beluša s vyššou cenou za energie a to doslova likvidačnou. Ako pred časom informovala obec Beluša na svojom FB profile : „dňa 31.12.2022 skončila obci zmluva, s dodávateľom elektrickej energie, podľa ktorej obec platila sumu cca 35,- eur/ MWh.“

Obec Beluša zrealizovala verejne obstarávanie na nového dodávateľa, avšak žiadna spoločnosť sa neprihasila.  Z toho dôvodu musela obec Beluša podpísať zmluvu so súčasným dodávateľom. Prednosta obce Beluša Mgr. Patrik Štrbák tak informoval že : „od 1. januára 2023 dôjde k navýšeniu ceny za elektrinu z 65,00 -70,00 eur ( vrátane distribučných poplatkov) na cca 650,00 – 660,00 eur/ MWh“

Mgr. Miloš Pagáč, poslanec OZ – doplnil, že obec bude nútená prehodnotiť úsporné opatrenia a hľadať možnosti ďalších úspor, verejné osvetlenie je len jednou z častí šetrenia energie.

Obyvatelia najväčšej obce v kraji si budú musieť zvyknúť na menej svetla v uliciach, či menej kultúrnych akcií.

Netrvalo to dlho a obec Beluša opäť na svojom FB profile informovala, že začala podnikať úsporné opatrenia a tie sa podľa statusu dotkli osvetlenia :  Boli vypnuté niektoré zdroje verejného osvetlenia po celej obci, vrátane prijatia opatrení v obecných budovách, čím dôjde k úspore energie.“

Drahšia cena za energiu ako aj úsporné opatrenia potrápia každú samosprávu na Slovenku. Podobne sú na tom aj susediace obce v okolí Beluše.

Prednosta OÚ – Lednické Rovné pán Bc. Jozef Hollan odpísal, že obec Lednické Rovné je na tom podobne ako Beluša a spotrebu energie sa snažia ušetriť na nočnom vypnutí verejného osvetlenia a to v čase od polnoci do rána do štvrtej hodiny.

Obec Ladce nie je na tom o nič lepšie. „Čo sa týka opatrení, kde sa dalo, na nových svietidlách VO sme znížili intenzitu svietenia na 30 %, neefektívne svietidlá VO odstavíme, a na obecnom úrade, sme odpojili svietidlá ktoré nemusia svietiť. Poučili sme riaditeľky ZŠ a MŠ o potrebe zníženia spotreby elektriny. Do budúcna plánujeme inštaláciu FVE na budovy v správe obce.“  – informoval starosta obce Ladce p. Koštialik.

V okresom meste Ilava počítajú na rok 2023 so sumou 336,48 €/ MWh bez DPH za elektrickú energiu (na základe zálohových platieb od dodávateľa)  – potvrdil pre náš web primátor mesta Ilava pán Ing. Viktor Wiedermann.

Obec Beluša na sociálnych sieťach v komentároch informovala, že v súčasnej dobe čaká, ako množstvo iných samospráv, na nové výzvy na ďalšie modernizácie verejného osvetlenia novými technológiami- LED svetlá, fotovoltaické panely“. A zároveň prízvukuje, žeintenzívne pracujeme na to, aby stav s nevýhodnými cenami elektrickej energie pre obec Beluša zmenila“.

Najnovšie príspevky

Zdieľaj...

Mohlo by sa vám páčiť...