Úvod01861 INFOART Belušské Slatiny skončilo na prvom mieste

ART Belušské Slatiny skončilo na prvom mieste

Občianske združenie ART Belušské Slatiny v Participatívnom komunitnom rozpočte Trenčianskeho samosprávneho kraja za okres Púchov skončilo na prvom mieste spomedzi 10 prihlásených. V tomto roku v Trenčianskom kraji rozdelia 131.933 eur medzi 61 projektov.

V miestnej časti Belušské Slatiny plánuje združenie vytvoriť sochu odkazujúcu k františkánskemu kňazovi, maliarovi a básnikovi Teodorovi Tekelovi. Umelec pôsobil v Trnave, ale v Belušských Slatinách bol internovaný po akcií K, kedy boli v roku 1950 likvidované mužské rehoľné rády.     Do konca života tvoril ako rehoľný kňaz pod neustálym politickým tlakom bez možnosti vystavovať.  V budúcom roku plánuje občianske združenie rozšíriť chodník o ďalšie miesto, ktoré by pripomenulo ženskú poetku a významnú členku katolíckej moderny Henny Fiebigovú-Sivákovú, ktorá vydala prvú zbierku básní ako 85-ročná a v Beluši žila až do svojej smrti v roku 2016.

„Veľmi sa tešíme, že sme so svojím projektom uspeli aj pri novej forme hlasovania. Ako najlepší spôsob sa ukázal osobný kontakt. Pri Rodinkove chystáme originálne súsošie meditatívneho charakteru, ktoré rozšíri turistický chodník o nové miesto. Ďakujeme všetkým hlasujúcim za priazeň a kraju za príležitosť.“ hovorí predseda združenia ART Belušské Slatiny Jaroslav Martiš.

 

zdroj: TS

 

Najnovšie príspevky

Zdieľaj...

Mohlo by sa vám páčiť...